ANA ARI ÜRETİMİ

*************

Belki Referans Olur DEMİŞ HALİL BEY. HAİLİ BEYE TEŞEKKÜRLER.BU ENFES ÇALIŞMA REFERANS OLDU BİLE.!!!

Ana arının yumurtlaması ile başlayan süreçte bizler arıları ancak 8 gün gözlemleyebiliriz. Çünkü 9. gün kapılar kapanır yüzümüze..
Günlük yumurta da denilen ilk yumurtlama sonrası yumurta dimdik ve daha beyaz olarak görülür.

Yumurta 4. gün çatlayarak larva oluşur. İşte bizim meşhur en küçük "C" budur.


Değişik yaşta larvalar

Artık kapanmaya hazırlanan 8 günlük ve daha yaşlı larvalar...

Ve kapanma vakti...


Aslında pek farkında olmayız ama gerçekten bu canlılar müthiş.. Neslinin devamı için özellikle işçileri bu kadar çalışmaya iten duygu nedir acaba? Erkek arıları ve kraliçeyi nispeten anlıyorum ama...


Şişşşşşt ben geliyorum... Ya bir yardım edin beee...

02 Temmuz 2007
Ana Arılar

Ana arıların doğum süresi ve vasıflı olup olmamaları ile ilgili yapılan tartışmalara referans olması açısından çizmeye çalıştığım grafik aydınlatıcı olur diye düşünüyorum.

Elbette ana arı üreticilerinin daha farklı görüşleri olabilir ve hatta belki de aydınlatmaya çalışılıyor diye kızabilirler. Ama sonuçta bilinçli bir ana arı tüketici profili eninde sonunda onların da işine gelecektir.

Aşağıda örneklemeye çalıştığımız koloniyi kısaca özetleyelim.

Diyelim ki anayı öldürdük ve koloni içersine attık veya anasız olarak 1-2 çerçeve her yaştan yavrulu ve günlük yumurtalı böldük. Grafikte toplam 6 adet farklı yaşta meme incelenmiş olup; koloni çok daha fazla meme yapabilir.


Peki, bu durumda ilk ana kaç günde çıkar?

11 gün sonra ana çıkma ihtimali vardır.

Peki, bu durumda son ana kaç günde çıkar?

16 gün sonra son ana çıkar.

Peki, bu analar doğduğunda kaç günlüktür?

Tüm analar 16 günlük iken doğarlar. İlk doğan ana 11. gün doğmasına rağmen koloni ana üretimine başladığında o larva zaten 5-6 günlüktü.

Peki, ilk doğan ana vasıflı mıdır?

Kriterimiz larvanın fazla arı sütü tüketmesi ise, kesinlikle vasıflı değildir.

Bir teknik olarak kullanılan 5. günde tüm kapalı memelerin yok edilmesi doğru bir uygulama mıdır?

Yine arı sütü tüketme kıstasına göre grafikteki 5 ve 6 nolu larvalar en az arı sütü tükettiklerinden bu uygulama doğrudur.

Aynı tekniğin devamı olarak 7. günde açık memelerinin yok edilmesi doğru bir uygulama mıdır?

Aynı kıstaslar devam ettiğine göre 3 ve 4 nolu larvalar ile bu son durumda imha edilmesi gereken 1 ve 2 nolu larvalar arasında herhangi bir fark bulunmamakta olup, bu uygulama için bu anlamda geçerli bir sebep bulunmamaktadır.

Bu kolonide sadece 2 meme bırakılacak ise hangi memeler bırakılmalıdır?

Tabi ki 3 ve 4 nolu memeler en uygun memelerdir. Gerekçe olarak 1 ve 2 nolu memelere göre daha erken doğacaklardır.

Peki, larva transfer etseydik hangi larvayı transfer etmeliydik?

Tabi ki 4 nolu larvayı…

Eğer hiçbir müdahale etmezsek koloni ne yapar?


Ne yapacaklarını sadece ve sadece onlar bilir. Çünkü bu duruma etki eden o kadar çok faktör var ki! Hangi anayı seçerler, anaları nasıl kapıştırırlar veya hangi memeleri bozarlar bundan sonrası çok karışık.

En iyisi biz müdahale edelim de onlara iş bırakmayalım.

Peki, bu analar kaç günde çiftleşir ve yumurtlar?

En son verilerimi paylaşayım. Balkondaki analar çıktıktan tam 9 gün sonra ilk yumurtayı bıraktılar. Arılıktaki ruşet ise 10 günde yumurtladı. Hava sıcaklığının etkisinin bariz şekilde ayırt edici olduğunu söyleyebilirim ki Mayıs başında çıkan ana 14 günde yumurtlamıştı.

Arının vasıflı olması için başka bir tartışma konusu ise ananın larva iken aldığı arı sütü miktarı mı yoksa çiftleşme uçuşunda aldığı sperm sayısı ile mi alakalı olduğu üzerinedir.
Bu konuda net bir şey söylemek mümkün olmamakta ancak mükemmeliyet için çok iyi beslenmiş bir larva ve maksimum sperm alabileceği çiftleşme uçuşları yapmış analar hepimize kısmet olur inşallah.

 

Kafesle vermek lazım bir de öyle deneyelim..


Oh be az da olsa eziyetten kurtuldum... Ama var ya bir beslemeyin beni ben size yapacağımı bilirim sonra...

The Queen & bees War...

Profesör Dedi ki Gözünaydın !!!

Profesörümüz Sn. Yusuf Gürbüz ağabeye bir uyduruktan kutu vermiştim bir adet ana yetiştirmesi için... Bu arada bugün ana yumurtlamaya başlamış. Anayı almaya gittim. Tabi yeni makineyi denemekte lazım kendisine ait çiftleştirme kutularını da inceledik...

Bu kutuları bir çoğumuz görmüşüzdür ; kullanışınıda gördükten sonra kendi görüşüme göre pozitif bir durum mevcut.


Çerçeve kabartma ilk etapta zor işlemler arasında ama gelecek yıl çok daha kolay olabilecek.Her işi bitirmişler bir de bal toplamışlar.

Yumurtaya gellllll.... Bu arada bu şekilde yumurtaları göremeyip larvalara yumurta diyen arkadaşlara duyurulur...

Kapalı yumurtalar bir sonraki etapları çok daha kolaylaştırıyor.


Yumurtlamış anaların ne ile boyandığını artık biliyorsunuzdur. Gerçi bazı yerlerde karaborsaya düşmüş ama neyse...Temmuz 2007

Yumurta İşte...

Artık iş iyice hızlandı ya... Yeni ana verilerek oluşturulan kolonilerde işler güzelleşmeye başladı.. Onlara sadece küçük bir destek ile işi götürürler hayırlısıyla.


En küçük "C" olayını unutmayalım diye bu da ruşetteki petekten...


Tel olan bölgelerde sıkıntı yok gibi duruyor ama yine de bir çok çerçevede kapalı yavrular full olunca tel hizası boş kalıyor... Bu çerçeveyi takip edeceğim.. İşaretledik bakalım...

Klima Enerji ile Çalışır...

Kapı önünde klima çalıştırmak için harcadığı balın hesabını nasıl verecek bakalım... Ya kardeşim ben size istediğiniz kadar havalandırma yapmadım mı? Balın suyunu uçuruyoruz falan da deme sakın.. Sussss.... Yolda gelirken uçurun suyunu veya az sulu yerden alın .. Olmuyor zaten klimalar çok enerji harcıyor...
Temmuz 2007
Havadan Sudan ... İlginçlikler ...

 


Bu ruşetin anasını aldıktan sonra Gebze marka janter çanaklarına yapılan Muğla larva transferinden elde edilen meme verildi.

Haydi hayırlısı.. Bu ana çıktığında bir planımız var ama kısmet artık...


Güçlü bir koloninin kuluçkalığını kontrol ettiğimde karşılaştığım manzara bu idi. Sadece ve sadece bir tek bu meme mevcut.. Ana değiştirmeye karar vermiş anlaşılan... Bakalım bu çerçeveyi ilaveye aldım sonuç ne olacak. Meme henüz kapanmamış...

Transfer İçin Para istemiyorlar Ya Nasılsa !!!

Bir çok yerde okuduğumuz başlatıcı - bitirici koloni mevzuatı daha önce transfer deneyimi yaşayan ustalarımızın da bahsettiği gibi büyük ana arı işletmeleri için geçerli olabilir ama bizlerin yapmış olduğu denemeler için tek bir koloni yeterli. Adına ne derseniz deyin olay çok basit.. Ben nacizane "Ana memesi üretim kolonisi" diyorum ve iş bitimi herkes eski yerine gidiyor.Bu uygulamalarla doğruya çok yaklaştık diyebilirim.
Ana memesi üretim kolonisi nasıl oluşturulur?
Irkı ve peformansı çok önemli değil.. En önemlisi özellikle genç işçi arılı , çok mevcutlu ve kapalı yavrulu olması lazım.
Ben nasıl oluşturuyorum?
Çok fazla memeye ihtiyacım olmadığından; uygun herhangi bir koloniyi yerinden kaldırıyorum.
Yerine boş bir kovan koyuyorum. Yerinden kaldırdığım koloninin kapalı yavrulu 2 veya 3 çerçevesini arılarıyla birlikte anayı diğer tarafta bırakarak yeni kovana alıyorum.
Uçanlarda bu yeni oluşturduğum anasız ve kapalı yavrulu bol arılı koloniye geliyorlar.
3 çerçeve arı sığmıyor ve taşıyor ve bir tane kılavuz veriyorum. Ne olur olmaz boş durmasınlar.
Sıvı teşvik beslemesi bu dönem için pozitif bir etki yaratabilir ama nektar akışı olduğu dönemde gerekmeyebilir de.. Bu tamamen insiyatif konusudur.
Koloni tamam artık...
Peki larva transferi nasıl olacak?
Bu işin en kolay ve zevkli yeri burası işte... Çünkü bazı larvalara ana olma şansını yaratıyorsunuz.
Benim yaptığım uygulama şöyle ki sebebini yazının ilerleyen bölümlerinde arz edeceğim.
Koloniyi oluşturduktan sonra yanlış gibi gözükse de hemen larva transferini yapıyorum.
Larvaları önceden belirlediğim koloniden ve en küçük "C" larvaları seçerek tabi ki..
Genellikle bu ilk yaptığım larva transferinde elimizde hazır taze arı sütü bulunmadığından kuru olarak larvaları aktarıyorum. Kaç tane tutması önemli bile değil. Eğer ilk transferden sonra 4-5 saat geçmiş ise ve hala arılıktaysam aynı gün tekrar açıp bakıyorum ve temizleyip attıkları larvaların yerine tekrar transfer yapıyorum. Üstelik antrenman oluyor.Buraya kadar yine önemli değil kaç tane tuttuğu...
En dikkat edilecek uygulama geliyor...
İlk transferden 2 gün sonra tekrar ana memesi üretim kolonisi başına dikiliyoruz...
Öncelikle kaç tane tutmuş bakıyoruz... 20 adet transferden 2-3 tane bile tutsa yeterli...
Öncelikle kolonideki kapalı yavrulu çerçeveler verilmiş olsa dahi açık larvalardan dönüştürdükleri memelerden arı sütlerini larva transfer kaşığı ile larva transferi yapılacak bizim memelerin dibine paylaştırıyorum ve çerçevelerdeki memeleri bozuyorum. İşte artık başka çareleri yok bizim larvalardan başka... Bu arada tutmuş olan eski transfer yaptığım larvaları da eğer arı sütü diğerlerine az geldi ise larvaları alıp buradan diğerlerine arı sütü paylaştırıyorum. Tüm memelerin dibinde artık taze arı sütü mevcut ve başka uygun larva yok....
Benim Perşembe günü yaptığım transfer sonrası 3 adet tutmuş ve
6-7 memede çerçevelerde kendisi yapmış onlar yetti bol bol arı sütü açısından.
Benim transfer ettiklerimi hiç bozmadım. Ancak bir tanesinin irileşmiş larvasını aldım bol arı sütü içersine yeni larva transfer ettim (Çifte aşılama yaptık kısacası.. O larva o arı sütünü bitirirse helal olsun vallah...)


Tüm memelere arı sütleri üzerine tekrar larva transferi yapıp kapadık bu kadar basit... İşte bu uygulamadan sonra tutmuyorsa sadece takdir-i ilahi deyip geçmek gerekiyor.


Peki tutup tutmadığını ilk saatlerde nasıl anlayabiliriz?

Eğer balmumundan meme yapıldı ise 2-3 saat içinde memeyi kabartıyorlar ve larvaya bakıcılar bakıyor.. Eğer janter çanağı ise ilk başlarda sanki larva düşmesin diye yavru gözü kapar gibi küçültüyor içeriye doğru çanağın ağzını...
Ben bugün 18 larva transfer ettim 2 tane zaten çok güzel tutmuştu.
Bakalım sonuç ne olacak?

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !